Zelenom čistkom očišćeno divlje odlagalište u Johovcu

Na Dan planeta Zemlje, u Općini Križ održana je Zelena čistka – Let’s do it Croatia!. Riječ je o zajedničkoj jednodnevnoj akciji čišćenja divljih odlagališta otpada diljem Hrvatske i najvećem ekološki-volonterskom projektu u našoj državi.

Općina Križ, Poduzetnička zona d.o.o., Društvo za poljepšanje Križa i okolice i Ivakop d.o.o. zajedno su proveli Zelenu čistku 22.04.2017. godine i to čišćenjem divlje deponije u Johovcu pokraj autoceste. Riječ je o deponiji koju Općina Križ čisti već nekoliko godine, a nesavjesni građani iznova istu pune otpadom. Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić i sam je sudjelovao u akciji čišćenja deponije, te je tom prigodom izrazio nadu da ovoga puta novac uložen u sanaciju ove divlje deponije neće biti uzaludan te je uputio apel da svi zajedno povedemo veću brigu o okolišu za čišće i zelenije sutra. Načelnik se ujedno zahvalio svima koji su sudjelovali u akciji čišćenja, djelatnicima Poduzetničke zone Križ d.o.o., Društvu za poljepšanje Križa i okolice i tvrtci autoprijevoz i usluge Lukšić iz Ivanić-Grada te komunalnom društvu Ivakop d.o.o. koje je omogućilo da se otpad s deponije besplatno odveze na odlagalište Tarno.
Buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, koja je naše zajedničko dobro, prvi je korak na tom putu.

Cilj ove kampanje bio je podizanje svijesti građana Hrvatske pa tako i Općine Križ o njihovoj ulozi u stvaranju i načinu odlaganja otpada te važnosti očuvanja okoliša, pri čemu svatko od nas ima svoju ulogu.

Novi sanitarni čvor društvenog doma u Konšćanima

Nakon što je protekle godine uređen Dom kulture Milke Trnine u Vezišću, Općina Križ nastavlja s daljnjim uređenjem ostalih društvenih i vatrogasnih domova na svom području. Izvršeni su radovi na društvenom domu u Obedišću gdje je između ostalog obnovljen trijem, izmijenjeno je krovište društvenog doma u Johovcu, napravljene nove plinske instalacije odnosno nabavljene dvije plinske peći za dom u Rečici Kriškoj, nedavno su privedeni kraju i radovi u društvenom domu u Konšćanima.
Spomenutim radovima kompletno su obnovljene instalacije vode, odvodnje, struje te je izgrađen i uređen novi sanitarni čvor. Vrijednost radova je oko 50.000,00 kuna, a u narednom periodu planira se i obnova poda sale te se stari dotrajali parket planira zamijeniti novom keramikom.
U sklopu tekućeg investicijskog održavanja društvenih domova, u Proračunu Općine Križ za 2017. godinu predviđena su i sredstva za obnovu krovišta društvenih domova u Velikoj i Maloj Hrastilnici za koje su izrađeni troškovnici.