Sljedeći tjedan nastavak asfaltiranja Bunjana

Započele su pripremne radnje za asfaltiranje županijske ceste kroz Bunjane. Iako su uloženi veliki napori od strane Općinskog načelnika Općine Križ Marka Magdića da se što prije asfaltira cijela preostala dionica ceste kroz naselje Bunjani u dužini cca 2.5 km, Zagrebačka županija, odnosno Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije u svoj je plan asfaltiranja u ovoj fazi unijela asfaltiranje dionice u dužini 750 m čija je vrijednost radova oko 430.000,00 kn bez PDV-a. Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije tijekom ovog tjedna izvodi pripremne radove za asfaltiranje koji uključuju između ostalog i podizanje slivnika, a samo asfaltiranje očekuje se idućeg tjedna.

Iako ovakva odluka čelnih ljudi Zagrebačke županije u smislu izbornih koalicija i predizbornih križaljki ima smisla, ista istaknuo je Općinski načelnik, zasigurno neće naići na odobravanje stanovnika naselja Bunjani. Općina Križ i nadalje će nastaviti  poduzimati sve da kako je i obećano, rebalansom proračuna, odnosno plana asfaltiranja Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije u drugoj fazi, budu osigurana sredstva za završetak asfaltiranja dionice Bunjani, naglasio je Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić.

Upućen zahtjev Općinskog načelnika za rješavanje pitanja naplate cestarine

Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić, vezano uz pitanje naplate cestarine na Autocesti A3 uputio je dopis Predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Predsjedniku Hrvatskog sabora i Ministru Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te u Hrvatske autoceste d.o.o. kao i pojedinim saborskim zastupnicima te je u ime svih građana Općine Križ aludirao na sva nadležna tijela da što moguće hitnije razmotre zahtjev i utvrde mogućnost korištenja autoceste A3 od izlaza Križ u pravcu Zagreba, bez naplate cestarine.

Ovo je drugi put da se u svom mandatu Općinski načelnik Općine Križ, obraća nadležnima sa zahtjevom za rješavanje problematike vezane uz naplatu cestarine.

Naime, Općina Križ ima izlaz na autocestu A3 Bregana-Lipovac, a upravo dionicu Križ-Zagreb svakodnevno koristi veliki broj stanovnika Općine Križ i okolnih jedinica lokalne samouprave koje nemaju izlaz na autocestu, putujući na posao i s posla te koristeći ostale usluge velike gradske sredine Grada Zagreba. Nesumnjivo je da u današnjim uvjetima plaćanje cestarine predstavlja ogroman trošak ne samo za građane Općine Križ, već i za postojeće i potencijalne poduzetnike u poduzetničkim zonama na području Općine.

Općina Križ poštuje Odluku o restrukturiranju cestovnog sustava, koju je Vlada Republike Hrvatske donijela sredinom ožujka 2017. godine, u cilju povećanja cestarina kao dijela programa poslovnog i financijskog restrukturiranja cestovnog sektora, naglasio je u svom Zahtjevu Općinski načelnik, no ista Općinu Križ stavlja u nepovoljni i nepravedan položaj u odnosu na druge jedinice lokalne samouprave na području Zagrebačke županije. Ovo stoga što su Općina Križ i njeni građani jedini u Zagrebačkoj županiji, zajedno s Gradom Ivanić-Gradom, koji plaćaju cestarinu. Općinski načelnik ujedno je zatražio očitovanja svih nadležnih tijela o predmetnom zahtjevu.