Predstavnici Grada Ivanić-Grada, Općine Križ i Kloštar Ivanića te brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, odali su u nedjelju 22.10.2017. godine počast Rudolfu Perešinu na 13. Memorijalu Rudolfa Perešina, polaganjem vijenaca u Ivanić-Gradu u Parku koji nosi njegovo ime te nešto kasnije i u Društvenom domu Caginec. Svečanošću u Cagincu obilježeno je 27 godina od kada je, u vrijeme najžešće agresije na Hrvatsku, Rudolf Perešin MiG-om 21 iz bihaćkog aerodroma prešao u Austriju i spustio se na aerodrom pokraj Klagenfurta. Nakon što je sletio na aerodrom u Klagenfurtu, 25. listopada 1991. rekao je: Hrvat sam, ne mogu i neću pucati na Hrvate.

Danas je to povijesna rečenica koja stoji uklesana u granit spomen ploče ali 1991 godine te su riječi bile jače od najrazornijih granata i bile su poticaj za sve hrvatske branitelje koji su branili svoju domovinu. Za vrijeme trajanja svečane ceremonije u čast hrvatskom vitezu nebo iznad Caginca više puta preletio je Mig 21.

Rudolf Perešin rođen je 25. ožujka 1958. u Gornjoj Stubici, a odrastao je u Ivanić-Gradu, tako da se u oba mjesta svake godine odaje počast njegovu junaštvu i žrtvi koju je podnio za slobodnu i neovisnu Hrvatsku koju je toliko volio. Poginuo je na borbenom zadatku u akciji Bljesak, 2. svibnja 1995. godine.

Memorijal su i ove godine pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane organizirali Grad Ivanić-Grad, Udruga „Susreti za Rudolfa Perešina“, Mjesni odbor Caginec – Prkos i Zajednica udruga iz Domovinskog rata Grada Ivanić-Grada. Ispred Općine Križ, svečanosti obilježavanja nazočili su Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić i zamjenik Općinskog načelnika Zlatko Hrastić.

izvor fotografija: www.volimivanic.info