Ove godine s ponosom obilježavamo 150 godina rođenja slavne Milke Trnine te 125. obljetnicu rođenja Josipa Badalića i 25. Badalićeve dane. Josip Badalić i Milka Trnina osim rodnog zavičaja, dijele i svoj značaj u svijetu, te ljubav prema svom zavičaju. Nijedno od njih nije zaboravilo otkuda su potekli. Bili su Hrvati svugdje u svijetu, nijednom to ne zanemarivši. Badalić je osebujan kao i Trnina po širini svog znanja, kozmopolitizmu, toplini i humanosti koji su im obilježili živote.
Točno na rođendan Josipa Badalića  dana 07. 06. 2013. godine  s početkom u 18,00 sati u Galeriji Križ, održati će se dodjela Plakete Josip Badalić najboljoj studentici Katedre za ruski jezik i književnost Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu za akademsku godinu 2012/2013. Ove godine Odlukom Općinskog vijeća Općine Križ, a na prijedlog Katedre za ruski jezik i književnost Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Plaketu dobiva  studentica Ana Cerovec. O profesoru Badaliću govoriti će Dragutin Pasarić, a biti će predstavljena i nova knjiga Josipa Užarevića „Književni minimalizam“. Za glazbeni ugođaj Badalićevih dana pobrinuti će se KUD Graničar.
Josip Badalić Bio je ugledni hrvatski povjesničar i slavist te profesor ruske književnosti. Osim širokog i značajnog književno znanstvenog rada, Badalića se ističe kao posebnog pedagoga koji predavajući, priča priču svog života. Njegovi studenti i suradnici, Matko Peić, Aleksandar Flaker, Radomir Venturin, Saša Vereš a pogotovo Dragutin Pasarić svjedoče o osebujnosti Badalića kao osobe, intelektualca i posebno Moslavca koji ljubeći svoj zavičaj putuje svijetom i uvijek mu se vraća. I u dubokoj starosti Badalić piše putopise i opet se vraća u  rodnu Moslavinu, hodajući moslavačkim šumama i šikarama oduševljava se bogatstvom nafte i novim mogućnostima koje ona pruža Moslavini. Vraćajući se, on evocira svoje djetinjstvo, svoj put, svoje naukovanje, piše Moslavačke razglednice koje su još danas jedne od najljepših putopisnih priča.